Jak szybko i tanio odnowić mieszkanie?

Czasem zmiana wystroju i odświeżenie pokoju może wnieść nowe życie do przestrzeni, przekształcając ją w miejsce, które nie tylko jest estetyczne, ale także funkcjonalne. Dowiedz się, jak zrobić remont pokoju krok po kroku w jeden weekend!

Kobieta i mężczyzna w pokoju w trakcie remontu i malowania ścian
Źródło:123rf

Zanim rozpoczniemy szybki remont. Planowanie

Sukces każdego projektu remontowego zależy w dużej mierze od dokładnego zaplanowania i przygotowania. Przed przystąpieniem do remontu, warto poświęcić czas na zrozumienie kilku istotnych aspektów:

 • jakie role ma pełnić pomieszczenie,
 • jakie są jego wymiary,
 • jakie są nasze oczekiwania.


Często wystarczy skupić się na jednym elemencie, takim jak ściana, podłoga czy meble, aby nadać przestrzeni nowy wymiar. Przemeblowanie pokoju może obejmować prostą zmianę układu mebli, odświeżenie ścian farbą, czy dodanie nowych elementów dekoracyjnych.

Narzędzia do remontu pokoju

Wyrzynarka do paneli podłogowych
Źródło:123rf

Rekomendowane narzędzia do remontu pokoju od RYOBI®:

 • szlifierka kątowa (kątówka) – jest używana do cięcia i szlifowania różnych materiałów, takich jak metal, beton czy cegła. Jest niezbędna, jeśli planujesz poważniejsze prace, np. przebijanie otworów w ścianach. Bezszczotkowa szlifierka kątowa do betonu 18V HP ONE+™ RYOBI® pracuje zdecydowanie wydajniej i efektywniej w porównaniu do standardowych urządzeń. Wiąże się to z większą mocą, wyższym poziomem wytrzymałości oraz dłuższym czasem pracy. Szlifierka RYOBI® poradzi sobie nawet z najcięższymi zadaniami, ponieważ została wyposażona w 15% wyższy moment obrotowy (generuje 9200 obr./min);
 • wiertarka / śrubokręt – wiertarka jest potrzebna do wiercenia otworów w ścianach, podłogach lub suficie, podczas gdy śrubokrętu używamy do montażu i demontażu różnego rodzaju sprzętu. Bezszczotkowa wiertarko-wkrętarka udarowa HP 18 V ONE+™ posiada trzy funkcje: wiertarki, wiertarki udarowej i wkrętarki. Możesz wykorzystać to narzędzie do wiercenia w cegle, tworzywach sztucznych oraz drewnie. To dobre rozwiązanie również w przypadku ceramiki, płytek oraz płyt gipsowo-kartonowych;
 • odkurzacz przemysłowy – służy do sprzątania i usunięcia pyłu i gruzu po pracach remontowych. W RYOBI® dostępne są różne modele odkurzaczy 18 V – wszystkie są kompatybilne z systemem ONE+™. Dobrym wyborem pod kątem jakościowym oraz cenowym jest bezszczotkowy odkurzacz pionowy 18V ONE+™ charakteryzujący się różnymi trybami (np. MAX – zapewnia najwyższą wydajność oraz ECO – zwiększa czas pracy, powodując zdecydowanie cichsze działanie). Istotna jest także podwójna filtracja HEPA 12 wyłapująca ponad 99% cząsteczek, w tym pyłki, bakterie i wirusy).

Popularnymi narzędziami pomocnymi w remoncie pokoju są także:

 • farby i pędzle,
 • poziomica,
 • mata pod kolana,
 • młotek,
 • kątownik,
 • szczotki uniwersalne,
 • folie ochronne.

Jeżeli chcesz dodatkowo zabezpieczyć krawędzie, wykorzystaj taśmę malarską. W celu wyrównania powierzchni wyposaż się w szpachlę i gładź gipsową, a do szlifowania zastosuj papier ścierny.

>>Rekomendujemy lekturę poradnika RYOBI: Jaką wybrać szlifierkę, udar, piłę i wiertarkę?

Od czego zacząć remont pokoju?

Mężczyzna maluje sufit na biało w pokoju z meblami
Źródło:123rf

Przed przystąpieniem do remontu warto dokładnie ocenić stan techniczny pomieszczenia. Zwróć szczególną uwagę na wilgoć, pleśń lub inne problemy, które mogłyby wpłynąć na jakość i trwałość remontu.

Zastanów się nad całościową koncepcją wnętrza. Chcesz zmienić styl pomieszczenia? W takim razie skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który podpowie doborze kolorów i materiałów. Jeśli natomiast masz problemy z hałasem, wyizoluj dom pod kątem akustycznym. W przypadku starych okien możesz także rozważyć ich wymianę na nowe, bardziej energooszczędne rozwiązania.


Remont pokoju należy zacząć od odświeżenia ścian, podłogi oraz zmiany oświetlenia, ustawienia mebli i wyboru dodatków:

 • odświeżenie ścian – to też moment na usunięcie lub postawienie nowych ścian kartonowo-gipsowych: szpachlowanie i gładzenie ścian sprawi, że będą one równe, gładkie i estetyczne. Wystarczy je na nowo pomalować, by całkowicie zmienić remontowane wnętrze;
 • odświeżenie podłogi – często wystarczy ją odnowić i pomalować, by stary parkiet zyskał nowy blask i służył jeszcze przez długie lata: alternatywą jest położenie nowej wykładziny lub dywanu, który znacząco wpłynie na walory estetyczne pomieszczenia;
 • zmiana oświetlenia – ważne, by w pokoju znajdowało się kilka punktów świetlnych, inny do pracy czy nauki, a zupełnie inny do wieczornego relaksu z bliskimi;
 • ustawienie mebli i dodatków – pamiętajmy, że liczy się przede wszystkim kreatywność, niemniej najważniejsze, aby układ sprzętów w pomieszczeniu był przede wszystkim funkcjonalny;
 • wybór dodatków – dodanie nowych dekoracji i ozdób, które nadadzą wnętrzu unikatowego charakteru.

Pamiętaj o odpowiedniej wentylacji. Zadbaj o czyste i świeże powietrze w pomieszczeniu. Nie chodzi tu wyłącznie o mechaniczne sposoby, ale również naturalne rozwiązania. Uwzględnij zakup roślin pokojowych, które ozdobią wnętrze oraz zdecydowanie poprawią jakość powietrza.

>>Sprawdź również: Remont pokoju w weekend. Jak szybko odświeżyć wnętrze mieszkania?


Oryginalne dodatki do pokoju DIY, które odświeżą wnętrze

Jednym z najbardziej oryginalnych dodatków do pokoju DIY będzie szafka nocna, wybierając odpowiedni styl i rodzaj wykończenia, stanie się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.

Dobrym rozwiązaniem jest również osłonka na doniczkę ze sznurka w stylu rustykalnym – wprowadzi do Twojego wnętrza ciepły, naturalny akcent gwarantujący spokój oraz równowagę.

Możesz zdecydować się także na półkę ścienną – to świetny sposób na wykorzystanie pionowej przestrzeni ułatwiającej organizację przedmiotów. Możesz ją dostosować do swojego stylu, malując, zdobiąc lub wybierając określone materiały do wykonania (np. drewno, metal, szkło).

Materiał partnera RYOBI Polska

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *