Ubezpieczenie mieszkania – must have każdej oszczędnej osoby

Ubezpieczenie mieszkania lub domu nie jest obowiązkowe. To oczywiście nie znaczy, że nie warto go wykupić. Co więcej, jeśli jesteś naprawdę oszczędną osobą, to powinieneś to zrobić jak najszybciej. Brzmi nielogiczne? Tylko na pozór. Dobra polisa ochroni Cię przed bardzo wysokimi wydatkami. Jak ją znaleźć w dobrej cenie i na korzystnych warunkach? Sprawdź 4 przydatne wskazówki.

Podchodzisz do planowania budżetu racjonalnie i za wszelką cenę ograniczasz zbędne wydatki? Doskonale! Pamiętaj jednak, że hasło „oszczędny dwa razy płaci” to nie tylko frazes. W przypadku braku ubezpieczenia mieszkania może się wręcz okazać, że nie zapłacisz dwa razy, ale dużo więcej.

Szkody, które dotyczą nieruchomości, mogą być bardzo kosztowne w skutkach. Wystarczy wymienić takie zdarzenia jak:

  • kradzież z włamaniem,
  • pożar,
  • powódź,
  • przepięcie w instalacji elektrycznej,
  • uderzenie pioruna,
  • upadek konaru drzewa na dach

Nie trzeba być rzeczoznawcą ubezpieczeniowym, aby zdawać sobie sprawę, że takie szkody mogą spowodować ogromne zniszczenia i straty. A te trzeba będzie pokryć. Jeśli nie masz ubezpieczenia, będziesz musiał to zrobić z własnej kieszeni.

Wciąż nie jesteś przekonany do zakupu polisy? Być może zainteresuje Cię fakt, że jej podstawowe wersje możesz kupić już za około 100 złotych rocznie (więcej o najtańszych ubezpieczeniach nieruchomości znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/najtansze-ubezpieczenie-mieszkania). To oznacza, że już za kilkanaście złotych miesięcznie możesz zyskać spokój ducha, a przede wszystkim zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami w przyszłości.

Warto? Nie ma wątpliwości, że tak. Zobacz, jak w 4 prostych krokach znaleźć tanią, a jednocześnie skuteczną polisę na dom lub mieszkanie.

1. Określ ryzyka, jakie dotyczą Twojej nieruchomości.

To podstawa. Dobrze dobrana polisa obejmuje zagrożenia, które rzeczywiście mogą się wydarzyć. Jeśli mieszkasz na parterze bloku, nie musisz przecież się ubezpieczać od upadku drzewa na dach. Jeśli z kolei nie wynajmujesz mieszkania lokatorom, nie potrzebujesz polisy od uszkodzenia wyposażenia przez najemców.

Przede wszystkim zastanów się, jakie ryzyka grożą Twojej nieruchomości. Uwzględnij przy tym:

  • czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu,
  • czy masz na stanie cenne przedmioty, które mogą zostać skradzione,
  • na którym piętrze mieszkasz,
  • jaki masz rodzaj instalacji,
  • czy wynajmujesz mieszkanie lokatorom,
  • czy Twoja nieruchomość jest narażona na powódź lub zalanie,
  • czy chcesz zabezpieczyć tylko jedną nieruchomość, czy kilka (na przykład mieszkanie i domek na działce).

W dużym uproszczeniu – postaraj się wyobrazić sobie wszelkie szkody, które mogą się przydarzyć. Nieco katastroficzne myślenie w tym przypadku może okazać się bardzo pomocne. W ten sposób ocenisz, jakie ryzyka muszą znaleźć się w polisie, a które można pominąć.

2. Oszacuj kwotę gwarantowaną

Aby polisa skutecznie zabezpieczała Cię na wypadek szkód, musi mieć odpowiednią sumę gwarantowaną. W uproszczeniu jest to maksymalna kwota, którą możesz otrzymać w ramach odszkodowania, gdy dojdzie do szkody.

Jak to zrobić? Zadanie może się wydawać trudne – w końcu skąd masz wiedzieć, ile kosztuje naprawa dachu, wstawienie nowych szyb czy odkupienie sprzętu RTV. Z pomocą przychodzą jednak ubezpieczyciele. Niezależnie od tego, czy udasz się do agenta, czy skorzystasz z opcji zakupu polisy online, możesz użyć kalkulatora, który został przygotowany dla klientów. Ubezpieczyciele na bazie swojego doświadczenia w likwidacji szkód potrafią bowiem oszacować, ile kosztuje usunięcie każdej z nich.

Wystarczy więc, że podasz, jakie ryzyka Cię interesują, a zobaczysz proponowane sumy gwarantowane. Warto jednak choć orientacyjnie znać wartość swojego wyposażenia, na przykład sprzętu RTV czy AGD. Ma to również znaczenie, jeśli trzymasz w domu coś wyjątkowo cennego, na przykład dzieła sztuki. Wówczas zweryfikujesz, czy proponowana suma gwarantowana pokryje ewentualne straty.

3. Porównaj oferty

Na rynku działa wielu ubezpieczycieli i każdy z nich ma dowolność w kształtowaniu swojego cennika. Jeśli chcesz kupić tanią polisę, przejrzyj co najmniej kilka propozycji. Może się okazać, że taka sama ochrona znacząco różni się ceną w poszczególnych firmach.

Możesz udać się do agenta, który poszuka dla Ciebie najtańszej opcji lub skorzystać z porównywarki internetowej. To intuicyjne narzędzie, którego użyjesz bez wychodzenia w domu. Wystarczy, że podasz wymagane dane. Od razu zobaczysz, co aktualnie proponują ubezpieczyciele i ile sobie życzą za dany rodzaj ochrony. Jeśli konkretna oferta przypadnie Ci do gustu, możesz od razu zawrzeć umowę – również online.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cen polis mieszkaniowych? Wejdź na stronę: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania.

4. Zawsze czytaj OWU

OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, to najważniejszy dokument, który powinien Cię zainteresować. Jest to zbiór zasad, które dotyczą tego, w jaki sposób działa polisa. Znajdziesz tam wszystkie ryzyka, przed jakimi chroni Cię dane ubezpieczenie. To podstawa do wypłaty odszkodowania oraz ewentualnych roszczeń w stosunku do ubezpieczyciela.

Poświęć szczególną uwagę na przestudiowanie wyłączeń. Są tam opisane warunki, w których polisa nie zadziała. Na przykład nie otrzymasz odszkodowania w związku z kradzieżą, jeśli mieszkanie podczas zdarzenia nie było zamknięte na klucz.

Czy da się znaleźć tanią polisę na dom lub mieszkanie? Oczywiście, że tak. Warto jednak poświęcić na to trochę czasu, by mieć pewność, że podejmuje się świadomą, a przede wszystkim opłacalną decyzję.

Materiał zewnętrzny

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *